Dlaczego rozmiary ubrań nie zawsze są takie same?

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego spodnie, które kupiłaś kilka tygodni temu mają rozmiar 38, a teraz przymierzasz kolejną parę i pasują tylko na rozmiar 42? Nie, to nie dlatego, że przytyłaś, bo jeśli porównasz oba spodnie, zobaczysz, że rozmiar jest taki sam. Powodem jest to, że nie ma rozporządzenia w sprawie rozmiarów odzieży w przemyśle odzieżowym i istnieje kilka powodów, jak zobaczymy poniżej, dlaczego istnieje ta różnica między rozmiarami jednej marki odzieży i innych.

Ubrania są produkowane za granicą

Jednym z głównych powodów istnienia tak zróżnicowanych rozmiarów na rynku polskim jest zagraniczna siła robocza. Ponad 90% produkcji tekstylnej dla sklepów w Polsce odbywa się za granicą, w przeciwieństwie do lokalnych fabryk tekstylnych sprzed lat, gdzie lepiej znano potrzeby mieszkańców.

Każda marka ustala swój własny rozmiar

Z drugiej strony, z powodu nieistnienia oficjalnych regulacji dotyczących rozmiarów, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, jeśli to sama marka tworzy projekty, decyzja o sprzedaży w takim czy innym rozmiarze leży w jej rękach.

Każde ciało jest inne

Innym ważnym punktem do zapamiętania, jeśli chodzi o zrozumienie, dlaczego rozmiary są tak różne jest fakt, że nie wszystkie ciała są takie same, więc nie ma wspólnego wzoru pomiarów, które mogą być używane do tworzenia standardowych rozmiarów. Dlatego do tego celu stosuje się zwykle pomiary oparte na jednostkach normalizacyjnych.

Walka o ujednolicenie pomiarów

Problem polega na tym, że to ujednolicenie musi być przeprowadzone na poziomie rynku europejskiego, ponieważ tylko Unia Europejska jest uprawniona do tego typu regulacji. Z tego powodu osiągnięcie konsensusu i ostateczne uregulowanie sytuacji jest bardziej skomplikowane. Jednak ze względu na wzrost zakupów w Internecie i pojawienie się sklepów wyłącznie internetowych, możliwe jest, że w dłuższej perspektywie czasowej proces regulacji zostanie przyspieszony.

Ale coś, co należy zawsze pamiętać, że twoje ciało to nie jest rozmiar! Należy czuć się komfortowo z nim, czy z S lub XL, bo jak widzieliśmy, nie możemy ufać rozmiarówce. Dlatego następnym razem odwiedź sklep stacjonarny i przymierz ciuchy osobiście. Odwiedź portal ZamoscInfo i sprawdź kiedy są otwarte Twoje ulubione sklepy odzieżowe.