Jak przygotować ubranka dla noworodka?

Tworzenie wyprawki dla noworodka nie polega wcale tylko i wyłącznie na kupowaniu setek kolorowych ubranek. Po wyposażeniu się w najważniejsze ubranka dla niemowląt, trzeba je jeszcze przygotować do tego, by nadawały się one do użytku przez dzieciaczka. Przygotowaniem trzeba się zająć zawsze, niezależnie od tego, skąd wzięło się odzież. Zarówno ta używana, jak i zupełnie nowa wymaga ponownego wyprania i oczywiście wyprasowania.

O przygotowaniu ubranek dla niemowląt

Ogólne zalecenia dotyczące przygotowywania ubranek dla niemowląt są dość proste. Na swojej stronie, w poradniku kierowanym do przyszłych rodziców, opisuje je portal Lajf.pl. Według jego zaleceń wszystkie ubranka dla niemowlaków powinny być prane w temperaturze wynoszącej przynajmniej sześćdziesiąt stopni C, a jeśli jest taka możliwość – w wyższej. Nie chodzi tu wcale o to, że chłodna woda nie dopierze zabrudzeń, bo przecież nowe ubranka dla niemowląt z założenia powinny być idealnie czyste. Zastosowanie wysokiej temperatury ma jednak na celu usunięcie ewentualnych bakterii i wirusów. Niektóre z nich są bowiem niewrażliwe na działanie chłodnej czy nawet ciepłej wody.

Wszystkie ubranka dla niemowląt oraz elementy bielizny powinny być czyszczone przy użyciu odpowiednich środków. Nie należy stosować na nich klasycznych chemicznych płynów do prania czy płukania. Najodpowiedniejsze będą środki przeznaczone właśnie do czyszczenia ubranek dziecięcych. Mają one prostsze i lepsze składy, tak więc są bezpieczniejsze dla maluszków. Po takim praniu ubranka dla niemowlaków trzeba jeszcze przepłukać. Warto to zrobić przynajmniej dwukrotnie, a nawet trzykrotnie, aby odpowiednio je zmiękczyć.

Nie wszystkie elementy garderoby będą wymagać prasowania, ale niektóre z nich koniecznie trzeba wygładzić. Żelazkiem powinno się potraktować m.in. pościel, pieluchy tetrowe oraz wszystkie ubranka dla niemowląt. Warto też prasować koce i narzutki, czyli te akcesoria, które nieraz mają bezpośredni kontakt ze skórą maluszka.